دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

روزجهانی بهداشت دست گرامی باد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۳ | 

 

با گرامیداشت روزجهانی بهداشت دست و به این مناسبت ،  واحدکنترل عفونت بیمارستان در جهت بالابردن سطح بهداشت دست در محیط کار اقدام به برگزاری مسابقه نموده است . ضمنا به 10 نفر از برندگان مسابقه به قید قرعه جوایزی تقدیم می گردد .

همچنین به 10 نفر پرسنل منتخب از طرف مسئولین هر بخش که در طول سال 95 در حیطه کنترل عفونت و بهداشت دست فعال بوده اند نیز جایزه اهداء خواهد شد .

 

"جهت شرکت در مسابقه بر روی عکس انتهای صفحه کلیک کنید"

 

زمان شرکت در مسابقه   :::::  چهارشنبه  96/02/13   الی   جمعه    96/02/15 15 

 

 

 مختصری در مورد روز جهانی بهداشت دست :

 

از  سال 2005 که سازمان بهداشت جهانی شعار" مراقبت تمیز مراقبت امن تر" را  در سرلوحه امور خود قرارداد  ، بیش از 130 کشور عضو سازمان و کشورهای غیر عضو حمایت خود را برای پیشگیری از عفونت های بیمارستانی  (HAI) اعلام نمودند  و تسهیلاتی جهت فراهم سازی بهداشت دست ایجاد گردید. در حال حاضر تمام تلاش ها نسبت به حفظ اقدامات انجام شده و در نتیجه کاهش بیشتر عفونتهای بیمارستانی است.

هر ساله صدها میلیون نفر در سراسر جهان به عفونت های بیمارستانی مبتلا شده و  برخی فوت میکنند و یا بطور قابل توجهی به بیماریها و عفونت های شدید دیگر مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به  متی سیلین (MRSA) ویا بیماریهای عفونی که  بدنبال مراقبتهای انجام شده ایجاد میشود  مانند مقاومت به آنتی بیوتیک ها مبتلا  میشوند.  کارکنان بهداشتی با رعایت بهداشت دستها در مراقبت از بیمار، سبب کاهش بار آلودگی میشوند . بیمارستانها جهت دستیابی به  استراتژی رعایت 5 موقعیت بهداشت دست تلاش میکنند تا با آگاهی بیشتر ، تغییر نگرش و رفتار نسبت به این اقدام بهداشتی دست یابند.

چشم انداز سازمان جهانی بهداشت  برای دهه آینده تشویق و ترویج در جلوگیری از آسیب های قابل اجتناب از میکروب های خطرناک در محل مراقبت از بیمار است . (بخشی از پیام پروفسور پیتت در روز جهانی بهداشت دست) .

همانگونه که دیدید بر اساس آمار WHO بیش از 50 درصد اعضای تیم جراحی اندیکاسیون های بهداشت دست را رعایت نمی کنند و این منجر به شیوع عفونت های زخم جراحی و عفونت های ناشی از پروسیژرهای تهاجمی جراحی می گردد از اینرو سال گذشته تمرکز WHO بر رعایت بهداشت دست در بیماران جراحی بود . اکنون فیلم آموزشی WHO برای ترویج و تشویق به رعایت بهداشت دست از زمان پذیرش تا ترخیص بیماران جراحی را ببینید و به ویژه آن را با پرسنل اتاق عمل و بخش های جراحی به اشتراک گذارید.

"""  دانلود فیلم  """با توجه به موارد یادشده فوق ، هر ساله در روز 5 ماه مِی که مصادف با پانزدهم اردیبهشت ماه است در سراسر جهان روز بهداشت دست گرامی داشته میشود و برنامه های متنوعی در مراکز درمانی و جامعه جهت تشویق افراد به رعایت این اقدام بهداشتی صورت میگیرد.

در بیمارستان شهدای هفتم تیر شهرری نیز امسال برنامه هایی به شرح ذیل اجرا می گردد :


1-برگزاری کلاس آموزشی بهداشت دست جهت همکاران

2-جا نمایی بنرهای آموزشی و یادآور در قسمتهای مختلف بیمارستان

3-الصاق پوسترهای رنگی در ورودی بخشهای درمانی و واحدهای اداری

4-قراردادن فیلم کوتاه نحوه صحیح شستن دست بر روی صفحه وبسایت بیمارستان

5-پایش پرسنل به جهت رعایت کردن بهداشت دست درطول سال گذشته و تقدیرازفعالان درعرصه بهداشت

6-برگزاری مسابقه به همراه جایزه به جهت بالابردن سطح آگاهی پرسنل و تشویق درخصوص بهداشت دست

7-توزیع محلولهای ضدعفونی دست جیبی به کارکنان و برخی از همراهان بیماران وآموزش مراحل ضد عفونی دستها

 

 

 

""دانلود فیلم آموزشی شستن صحیح دست""

 

 

 

 

""صفحه اطلاع رسانی واحد کنترل عفونت بیمارستان""

 

  

مواردی که باید دستها شسته شوندعبارتند از :
 
• در فواصل تماس با بیماران و قبل از تهیه داروهای بیماران
• قبل از مراقبت از بیماران آسیب پذیر مانند نوزادان و افراد دچارسرکوب شدید سیستم ایمنی
• قبل از انجام اقدامات تهاجمی


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 420 بار   |   دفعات چاپ: 114 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر