دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

سونوگرافی حین جراحی ( Intra operative Sonography)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | 


استفاده از سونوگرافی حین جراحی :

مرکز آموزشی و درمانی شهدای هفتم تیر مرکز یونیک استفاده از سونوگرافی حین جراحی (Intra operative sonography) معرفی شده است .
دکتر چهار دولی متخصص طب اورژانس بیمارستان شهدای هفتم تیر در خصوص این روش عنوان کرد: به علت حساسیت زیاد نسج مغز و عدم امکان جبران ضایعات احتمالی بوجود آمده ، در اعمال جراحی مغزی از تکنولوژی های متعدد برای افزایش دقت و پیشگیری از آسیب به بافت های سالم مغزی از سونوگرافی حین جراحی کمک گرفته می شود .

وی افزود: استفاده از این روش در کنار روش های مرسوم دیگر سبب افزایش قابل توجه ظرافت و دقت جراحی های مغزی انجام شده در این مرکز گردیده است و با توجه به حساسیت فراوان نسج مغزی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

دکتر چهار دولی در این خصوص با بیان این موضوع  که در تومورهای مغزی ، سونوگرافی می تواند بعد از کرانیوتومی کمک کننده باشد بیان کرد:
" بعد از کرانیوتومی و بازکردن دورا ممکن است مغز جابه جا شده ومکانیابی ضایعه مشکل شود که سونوگرافی حین عمل کمک می نماید که بهترین محل دسترسی با کمترین آسیب مغزی تعیین شود و همزمان حین عمل پیشرفت کار بررسی گردد و تا حدود زیادی بافت نرمال و غیرنرمال متمایز می گردد.

گفتنی است این روش درمانی با کارگروهی از متخصصان مجرب شامل دکتر مجتبی چهار دولی  متخصص طب اورژانس و دکتر سید علی احمدی  جراح مغز و اعصاب در اعمال جراحی  (خونریزی ها ، تومورها ، آبسه ، بیوپسی )مطابق آخرین متدهای جهانی به کار می رود وتاکنون نتایج قابل توجهی حاصل گردیده است . 
CAPTCHA code
کلیدواژه ها: سونوگرافی حین جراحی( Intra operative Sonography) |

دفعات مشاهده: 594 بار   |   دفعات چاپ: 22 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر